Genel

Motosiklet aksesuarları alırken nelere dikkat edilmeli?

Motosiklet Ekipmanı Seçerken Dikkat Edilecekler
Motosikletli bir yaşama adım atmanın en güvenilir yolu iyi bir sürüş eğitimi almak, kurallara uyum sağlayacak kadar disiplinli olmak ve elbette doğru ekipmanlara sahip olmaktan geçer. Motosiklet yalnızca sürücüsü ile var olan bir araç değildir. Aynı zamanda gerekli motor ekipmanları ile beraber güvenilir bir biçimde hayat bulur. Özellikle deneyimsiz sürücüler ekipmanı ihmal etmemelidir. Peki, nedir bu ekipmanlar ve nelere özen gösterilmelidir.? İnceleyelim.

Kask seçimi yaparken özelliklerini inceleyin.
Motosikletin demirbaşlarından, sürücünün hayatını koruyan en önemli motosiklet ekipmanı kasklardır. Kasklar; yarım kask ve full donanımlı kask biçiminde sınıflara ayrılır. Open kask olarak da bilinen yarım kasklar genelde scooter tarzı araçlara uygundur. Güvenilir bir sürüş keyfi için uzmanlar tam donanımlı kapalı kask kullanılmasını öneriyor. Kask seçimi yaparken dikkat edilmesi gerekli olan noktalar; kaskın kafa yapısına tam oturmasıdır. Tıpkı kıyafetlerde olduğu gibi kasklarda da ölçüler bulunuyor, bu ölçüler esas alınarak uygun bir kask tercih edilmelidir. Diğer bir nokta ise kaskın kuvvetli bir materyalden yapılmış olmasıdır. Kask alırken teknik açıklamalar okunarak tercih yapılmalıdır.

Mevsime uygun motosiklet montu almaya özen gösterin.
Motosiklet sürerken deri mont giymek her ne kadar popüler olsa da motor sürmek için üretilmiş mont haricindeki deriler pek güven teşkil etmez. Soğuktan korunmak, sıcak havada hareket kabiliyetini yitirmemek, sürüş esnasında bunalmamak ve en önemlisi muhtemel bir kazada kol, gövde gibi önemli yerlerde bulunan ekstra koruma ile asgari düzeyde darbe almak için mevsime uygun, nitelikli bir motosiklet montu seçmek gerekmektedir.

Motosiklet tulumu alırken yağmura dayanıklı tercihler yapın.
Motosiklet ekipmanları arasında uzun yol gezginleri için önemli bir konuma sahip olan şey motosiklet tulumudur. Bu tulumlar yağmura, çamura, kara ve rüzgara kısacası her çeşit iklimsel olaylara karşı koruma sağlar ve sürücünün tenine yağmur, kar vb dış etkenlerin ulaşmasını önler. Sağlıklı ve temiz bir yolculuk için tulum seçerken ya da motosiklet pantolonu alırken mevsimsel olaylar düşünülerek dayanıklı kumaşlara öncelik vermenizi öneririz.

Motosiklet Kilidi

Güvenli park için motosiklet kilidi almayı ihmal etmeyin.
Motosiklet kilidi, sürücünün gönül rahatlığıyla motorunu park etmesini sağlar. Özellikle şehir içi kullanımda acil durumlarda rastgele bir yere motor park etmek gerekebiliyor. Böyle durumlarda disk kilidi ya da zincir kablolu motosiklet kilidi aranılan güveni sürücülere sunuyor.
Motosiklet aksesuarları, ekipmanları, kilit sistemleri daha konforlu ve güvenli bir motor hayatı için gereklidir. Sorunsuz bir sürüş keyfi için gerekli ekipmanlarınızı hazır bulundurun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir