Genel

Motosiklet Aksesuarları Nelerdir?

Zorunlu Motosiklet Aksesuarları Nelerdir?

Zorunlu motosiklet aksesuarları olarak sınıflandırdığımız bu ekipmanlar arasında;

Motosiklet kaskı,
Motosiklet montu,
Motosiklet pantolonu,
Motosiklet eldiveni,
Motosiklet botu,
Motosiklet sırtlık, dirseklik, dizlik, bellik,
Maske-balaklava gibi aksesuarlar yer almaktadır.

Motosiklet aksesuarları arasında “güvenlik” ekipmanları kategorisinde yer alan bu aksesuarlar, motosiklet sürücülerini her anlamda korumaktadır. Bu mecburi motosiklet ekipmanları, motosiklet sürücülerini muhtemel kaza durumlarında; yaralanmalardan, sakatlanmalardan ve ölümlerden korumaktadır. Motosiklet giyim olarak anılan bu ekipmanlar ayrıca motosiklet sürüşü sırasındaki hava şartlarından kaynaklanan; soğuk, sıcak, rüzgar ve yağış gibi olumsuzluklardan da korumaktadırlar. Bununla birlikte bu motosiklet ekipmanları, sürüş esnasında dışarıdan gelebilecek; taş, toprak, böcek vs gibi durumlara karşıda sürücüleri koruma altına almaktadır. Yukarıda bahsettiğimiz mecburi güvenlik motosiklet aksesuarlarının işlevleri ve genel fonksiyonları ile alakalı de kısa bilgiler aktaralım.

Motosiklet kaskı; olması olası kaza ve tehlikelere karşı baş bölgesini muhafaza etmek amacı ile üretilmektedir. Motosiklet kaskları sürücüler için büyük derecede hayati öneme sahiptir. Dış kısımları sert yüzey malzemeden üretilen motosiklet kaskları, iç kısımları ise şiddeti azaltıcı etki yaratacak daha yumuşak malzemelerden üretilmektedir. Motosiklet kaskları değişik model, özellik ve fiyatlarda bir hayli geniş yelpazede bulunabilmektedir. Motosiklet kaskı konusunda en bilindik markalar ise; Bell, Caberg, Astone, Venom ve Ufo Kask markalarıdır.

Motosiklet montları; motosiklet sürücülerinin önemli ekipmanlarındandır. Sürücülerin bel ve boyun bölgesi arasında kalan vücut kısmını kaza esnasında darbelere, çarpmalara karşı korumaktadır. Ayrıca motosiklet montu sürücüleri, hava şartlarından da korumaktadır. Böylelikle sağlık problemleri yaşamanızı önlemektedir. Motosiklet montları genelde; deri, tekstil ve yazlık olarak mont olarak sınıflandırılmaktadır. Bunun haricinde fiyat ve özelliğine göre de her mont birbirinden ayrılmaktadır. Ayrıca erkek motosiklet ceketi ve bayan motosiklet ceketi olarak farklı model ve özelliklerde üretilmektedirler. Motosiklet montlarının barındırdığı dahili güvenlikleri bir sürücünün mont alırken dikkat etmesi gerekli olan önemli noktalardan birisidir. Motosiklet mont markaları arasında en bilinenler ise; Venom, Oxford ve IXS markalarıdır.

Motosiklet pantolonu; motosiklet sürücülerinin bel kısmıyla ayak bilek kısmı arasında kalan bölgeyi tehlikelere karşı korumaktadır. İnsan vücudunun her bölgesi olduğu gibi bacak bölgesi de çok önemli bir alandır. Motosiklet pantolonları deri, tekstil ve kot olarak üç farklı tarzda üretilmektedir. Motosiklet pantolonlarının diz, bel ve bilek kısmında yer alan güvenlik ekipmanları önem arzetmektedir. Değişik kalitede ve özellikte pek çok pantolon modeli bulunur. Motosiklet pantolonları da bayan motosiklet pantolonu ve erkek motosiklet pantolonu olarak farklı tarzlarda üretilmektedirler. Motosiklet pantolonlarında yer alan önemli üreticiler ise; Venom, IXS ve Tech90 markalarıdır.

Motosiklet eldiveni; sürücüler için gerçekten önemli bir aksesuardır. Motosikleti sürebilmenize ve hakimiyeti sağlayabilmeniz konusunda elleriniz son derece önemlidir. Motosiklet eldiveni; kaza anlarında ellerinizi sürtünmelere, burkulmalara ve kırılmalara karşı korumaktadır. Ayrıca sürüş esnasında dış hava faktörlerinden kaynaklanacak sorunlara karşıda ellerinizi muhafaza etmeye almaktadır. Alacağınız motosiklet eldiveninin parmak ve bilek kısmındaki korumalarına itinayla dikkat ediniz. Ayrıca alacağınız eldivenin elinizi sıkmaması ve uyuşturmaması gerekiyor. Motosiklet eldivenleri de deri ve tekstil olarak iki ayrı yapıda üretilmektedir. Motosiklet eldiveni üretiminde adını duyurmuş markalar ise; Five Gloves, Venom, Armode ve IXS markalarıdır.

Motosiklet botu; kaza anında ayak bileğini ve kaval kemiğini; ezilme, sürtünme, burkulma ve kırılmalara karşı korumaktadır. Bu yüzden motosiklet botları da son derece önemlidir. Motosiklet botu hemde motosiklet ayakkabısı olarak anılmaktadır. Motosiklet botu alırken ayak numaranıza en ideal olanı tercih etmeniz son derece önemlidir. Motosiklet botu üreten ve adını duyurmuş olan markalar ise; YDS ve Falco markalarıdır.

Motosiklet sırtlıkları; sürücülerin omurilik, bel ve sırt bölgesini koruyan motosiklet aksesuarıdır. Motosiklet sırtlık vücut hareketlerine ayak uydurabilen yapıdadır. Ekstra güvenlik ekipmanı olarak kullanılmaları büyük önem arzetmektedir.

Motosiklet dirseklik; muhtemel motosiklet kazalarında; kol bölgesinin korunması açısından büyük önem arzetmektedir. Yere düşme durumlarında kolun sürtünmelerden ve darbelerden ve kırılmalardan korunmasını sağlamaktadır. Motosiklet dirseklikleri özellikle dirseklik koruması bulunmayan veya koruma düzeyi iyi olmayan motosiklet montlarında ekstradan kullanılmalıdır.

Motosiklet dizlikleri; motosiklet sürüşlerinde hava şartlarına ve sakatlanmalara karşı diz bölgesini koruyabilmek için dizlik kullanmak son derece önemlidir. Diz bölgesi insan vücudundaki önemli noktalardan birisidir. Ayrıca diz kapağı çok hassas bir yapıdadır. Bu yüzden gerekli güvenlik tedbirleri motosiklet dizlikleri ile sağlanmaklıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir