Genel

Motosiklet Aksesuarlarının Ömrü Ne Kadardır?

Motosiklet Aksesuarlarının Ömrü

Kaskları bildiğiniz gibi motorseverler için en önemli motosiklet aksesuarları arasında bulunmaktadır. Hem konforlu sürüş hem de güvenlik açısından büyük önem taşıyan motosiklet kasklarını satın alırken pek çok faktör göz önünde bulundurularak tercih yapılmaktadır. Ancak en doğru tercih yapılsa bile her motosiklet kaskının belli bir kullanım süresi vardır. Peki hangi durumlarda motosiklet kasklarını değiştirme kararı alınmalıdır. Bu noktada motorseverler tarafından en çok sorulan sorular arasında ‘Kaskların kullanım ömrü nedir?’, ‘Kask raf ömrü ne kadardır?’, ‘Kaskın ömrü ne kadardır?’ gibi sorular yer almaktadır. Biz de İKİTEKER TSHİRT ailesi olarak sizlerin konu ile alakalı sorularını bu yazıda yanıtlamaya çalışacağız.

Motor Kasklarının Raf Ömrü

Birçok üründe olduğu gibi motor kasklarında da raf ömrü ve kullanım ömrü bulunur. Bu süreler hakkında net bir hüküm olmamakla beraber; genel kanı motor kasklarının raf ömrünün 2 yıl kadar olduğu yönündedir. Öte yandan pek çok motosiklet kaskı üreticisi, kaskların kullanım ömrünün ise 2 ile 4 yıl arasında değiştiğine vurgu yapmaktadır. Net olarak belli olmayan bu süre kaskın kalitesine, kulanım yoğunluğuna ve nasıl kullanıldığına göre farklılık göstermektedir. Ancak bir motosiklet kaskı ne kadar nitelikli ve el değmemiş olursa olsun ömrü üretim tarihi itibariyle 3-5 yıl arasında değişir. Nitekim ne kadar az kullanılırsa da kullanılsın, kaskın içerisinde yer alan strafor, kullanımdan bağımsız olarak zamanla sertleşir ve gelebilecek muhtemel darbelere karşı daha az koruma sağlar. Bundan dolayı motosiklet kaskı alırken özelliklerinin ve markasının dışında, üretim tarihi de göz önünde bulundurularak karar verilmelidir.

Kask Darbe Alması Halinde Daha Önce Yenilenmeli
Yazımızın akışında belirttiğimiz gibi kaskınızı kalitesine ve markasına da bağlı şekilde 2-4 senede bir değiştirmelisiniz. Ancak ortaya çıkabilecek kimi durumlar kaskınızı düşündüğünüzden daha erken bir sürede yenilemenizi gerektirebilir. Bunlardan en çok meydana gelen durumlardan bir tanesi farklı nedenlerden ötürü kaskın darbe görmesidir. Bu bir kaza sonucu olabileceği gibi kolay bir düşme de olabilir. ‘Basit bir darbe yüzünden kask değiştirilir mi?’ diye sorabilirsiniz. Sorunun cevabı ‘Evet’.

Kasklarda güvenliğinizi sağlamakta olan yer özellikle strafor kısmıdır. Bu kısım dışarıdan görülmez ve sadece tek kullanımlık (darbelik) üretilmiştir. Kaskı sert bir zemine düşürmeniz halinde bile bu straforda çatlaklar ve kırılmalar meydana gelebilir. Bu durumda kaskın koruma gücü epey düşmüş olacağından, kaskınızı muhakkak değiştirmelisiniz. Dolayısıyla kaskın darbe alması, kaskın genel kullanım ömründen bağımsız olarak kaskınızı yenilemenizi gerektirebilir.

Kaskların Kullanım Ömrünü Etkileyen Diğer Faktörler

Genel olarak toparlayacak olursak, kaskların kullanım ömrünü etkileyen pek çok sebep bulunur:

Kaskın üretim tarihi,
Kaskın genel kalitesi,
Kask bakımının doğru yapılması,
Kullanım süresi boyunca kaskın darbelerden korunması,
Kaskın kullanım yoğunluğu olarak sıralanabilir.
Siz de doğru kask seçimi yaparak hem güvenlik seviyenizi arttırın hem de kaskınızın kullanım ömrünü maksimize edin. Kaskınızın bakım işlerini hiç aksatmamalı, önemli bir darbe alması halinde köpüğü zarar göreceğinden değiştirmelisiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir